Ebiznes, marketing internetowy, e-biznes
Marketing i zarządzanie w projektach internetowych

Czym jest e-biznes?

Opublikowano dnia Friday, 18 August 2006 przez Łukasz Jarzembowski

Z komentarzy na moim blogu wynika, że wiele osób chciałoby założyć e-biznes, ale niewiele wie na ten temat. Zobaczcie więc, na czym polega mój ebiznes.

Generalnie są dwa sposoby na e-biznes:

  • założenie własnej firmy i sprzedawanie swoich produktów przez Internet
  • udział w programach partnerskich innych firm i zarabianie na nich prowizji

Potraktuj to, jak normalny biznes

Niezależnie od tego czy założysz firmę, czy będziesz zarabiał na programach partnerskich, cały czas obowiązywać Cię będą polskie przepisy, będziesz musiał płacić podatki, ponosić koszty, inwestować oraz (co oczywiście naprzyjemniejsze;) - osiągać przychody. Nie zawsze jednak przychody to zyski.

Własna firma

Własna firma to najprostszy, ale i najbardziej odpowiedzialny sposób na e-biznes. Zakładając firmę ponosisz również większe koszty - dochodzi Ci chociażby ZUS. Generalnie nie radzę zakładać firm osobom, które nie mają pomysłu na biznes lub nie zrobiły badań rynku dla swojego produktu. Firmę zakładaj tylko wtedy, gdy masz 100% pewność, że twój towar będzie kupowany lub jeżeli po prostu będzie Ci się to opłacać.

Gdzieś na forum znalazłem post człowieka, który zarabia na internecie ok. 5000zł miesięcznie i pytał się, czy zakładać na to firmę. Zakładając, że zarabiał legalnie na programach partnerskich (jeżeli bowiem sprzedawałby swoje produkty i nie płaciłby od tego podatku, byłoby to nielegalne i należałby do “szarej strefy”), założenie firmy byłoby dla niego opłacalne, gdyby miał wysokie koszty.

Programy partnerskie

To model biznesowy, w którym sam osobiście działam i który polecam. Nie trzeba zakładać firmy, płacić ZUSu, zatrudniać pracowników, biura rachunkowego itp. Jedynymi wstępnymi kosztami są serwer oraz domena. Cała reszta zależy od Twojej wiedzy, umiejętności i pracy jaką w to włożysz.

Obecnie prawie każdy e-biznes posiada swój program partnerski i umożliwia w nim rejestrację osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Opiera się to zazwyczj na umowie-zleceniu lub o dzieło. Zleceniodawca płaci wtedy za Ciebie podatki i nie potrzebujesz księgowej lub biura rachunkowego. Przychody są “prawie zawsze” zyskami, jednakże nie możesz wtedy odliczyć kosztów (np. serwera czy domeny) od podstawy opodatkowania. Taki przywilej mają tylko firmy. Jak już pisałem, koszty w takim przypadku są niewielkie (ok. 200zł rocznie), a zysk niepodlegający opodatkowaniu wynosi ok. 2700zł rocznie, możesz więc zarabiać na programach partnerskich nie prowadząc działalności gospodarczej.

Co musisz wiedzieć o e-biznesie?

Mam nadzieję, że już trochę rozumiesz, czym jest e-biznes. W następnym artykule pokażę Ci, na co musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz zarabiać na Internecie. Jeśli chcesz być poinformowany o ukazaniu się tego artykułu na moim blogu, zapisz się na mój newsletter lub subskrybuj kanał RSS bloga (ikonka w prawym menu).

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, proszę go
lub poleć przez inne serwisy społecznościowe: dodajdo    
Łukasz Jarzembowski Łukasz Jarzembowski, autor bloga - od 2006 roku łudzi się, że będzie bogaty... ;-) ale nadal ciężko nad tym pracuje. Programuje, bloguje, i pozycjonuje, tworząc i promując swoje e-biznes­y. kontakt
 

Wpisy podobne do "Czym jest e-biznes?"

    No related posts

Skomentuj