Ebiznes, marketing internetowy, e-biznes
Marketing i zarządzanie w projektach internetowych

Ewolucja modelu biznesowego

Opublikowano dnia Saturday, 3 January 2009 przez Łukasz Jarzembowski

Powoli zmieniam swój model biznesowy z zarabiania na contencie na zarabianie na aplikacjach internetowych. Nie będzie to jednak drastyczna zmiana - nadal głównym źródłem przychodów będą programy partnerskie.

Jak to już kiedyś powiedziałem, od początku aktywnej działalności w internecie planowałem przejście od modelu “zarabiania na contencie” - czyli tworzonej osobiście treści - do zarabiania na aplikacjach internetowych - czyli treści tworzonych przez użytkowników lub specjalnych dla nich, automatycznych usługach.

Właśnie zdałem sobie sprawę, że ewolucja ta już następuje. Powiem więcej - ostatnio bardzo zaniedbałem “tworzenie contentu” na rzecz pisania aplikacji pozycjonującej blogi. Generalnie jest to mój pierwszy tak duży projekt i w tak dużym stopniu zautomatyzowany, ale już “złapałem bakcyla” i w głowie mam kilka pomysłów na inne aplikacje.

Oczywiście nic na iLinku nie zarobię, jeżeli trochę tej treści nie wygeneruję. Dlatego jeszcze przez jakiś czas będę musiał dzielić swój produktywny czas na pisanie w PHP i po polsku ;-)

Jednak największą dla mnie zagwostką, a w zasadzie celem jest tworzenie aplikacji internetowych, które od początku będą na siebie zarabiały. Przynajmniej na początku na domenę i hosting. Przynajmniej z reklam kontekstowych i programów partnerskich. Później przyjdzie kolej na założenie firmy i otwacie nowych kanałów monetyzacji, ale to dosyć daleka perspektywa.

Czy mi się uda? Czemu nie. Zaglądaj tu często, a najlepiej zapisz się na biuletyn lub dodaj kanał RSS do swojego czytnika, żeby śledzić moje postępy.

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, proszę go
lub poleć przez inne serwisy społecznościowe: dodajdo    
Łukasz Jarzembowski Łukasz Jarzembowski, autor bloga - od 2006 roku łudzi się, że będzie bogaty... ;-) ale nadal ciężko nad tym pracuje. Programuje, bloguje, i pozycjonuje, tworząc i promując swoje e-biznes­y. kontakt
 

Wpisy podobne do "Ewolucja modelu biznesowego"

  No related posts

3 komentarzy do “Ewolucja modelu biznesowego”

 1. Paweł napisał:

  Na różnego rodzaju aplikacjach, można sporo zarobić. Warto zainteresować się np. aplikacjami pod iPhone’a. (na najlepszych da się zarobić ponad 10k $ dziennie). Ostatnio także popularne są dodatki do facebooka. Niektóre mają kilkanaście milionów użytkowników.

  Brakuje, także wiele aplikacji internetowych dostosowanych specyficznie pod nasz kraj.

  Pozdrawiam

 2. ebiznessalesman napisał:

  W zupełności zgadzam się z moim poprzednikiem. W ogóle nie mogę tego pojąć, dlaczego mamy tak mało dodatków i różnych aplikacji do najpopularniejszych serwisów w Polsce?

 3. Łukasz J. napisał:

  Dzięki Pawle za podpowiedź, jednak ja wolę wykorzystać umiejętyności, które już mam (php+mysql) i na bazie tego zrobić przynajmniej jakąś “działającą prowizorkę” nowego projektu, dlatego niestety nie skorzystam z lukratywnej propozycji pisania pod iPhone’a.

Skomentuj