Ebiznes, marketing internetowy, e-biznes
Marketing i zarządzanie w projektach internetowych

Jak to jest pracować dla siebie?

Opublikowano dnia Wednesday, 19 November 2008 przez Łukasz Jarzembowski

Ciężko ;) Chyba że urodziłeś się z jakimś “darem” do robienia czegokolwiek - niezależnie czy to przyniesie efekty, czy nie…

Takie “próbowanie” można sobie robić w wolnym czasie - po szkole lub studiach (zresztą gorąco do tego zachęcam). Jeżeli jednak jesteś już na “jednokierunkowej” i nie widać efektów (lub są one mniejsze od nakładów, jakie na nie poświęciłeś) - wtedy sprawy wyglądają “cienko” i łatwo się poddać…

Jeżeli masz taki problem - nie przejmuj się - nie jesteś pierwszy ;) Potrzebujesz “tylko” solidnego kopniaka motywacyjnego. Byćmoże przyda Ci się wówczas ebook Motywacja bez granic. Tymbardziej, że możesz go pobrać jeszcze przez jakiś czas za darmo :-)

Paradoksalnie gorzej jest - gdy wszystko idzie dobrze. Wszystko przemija, więc “dobre czasy” też przeminą - jeżeli cały czas nie będziemy konsekwentnie pracować na sukces.

Z drugiej strony - gdy wiesz już że “możesz wszytko” masz mniej więcej taki dylemat:

nie znam nakazów ani przeszkód
murów zamkniętych klatek bram
cokolwiek by wybierać przyszło
muszę to zawsze robić sam
co ruch do przodu to decyzja
albo pokusa zaniechania
ciężko jak diabli muszę przyznać
taki jest wolnych ptaków dramat

Cytat pochodzi z albumu “Plaga” - Kuby Sienkiewicza. Zresztą cały ten album jest niezłym “odstresowywaczem” ;-) Polecam wszystkim, którzy chcą się przenieść w “inny wymiar” - taki trochę z klimatów poezji śpiewanej…

Wracając jednak do tematu. Gdy już się pracuje dla siebie i dostaje się za to pieniądze można wpaść w pułapkę… myślenia o pieniądzach. Tymczasem już Arystoteles doszedł do wniosku, że:

All paid jobs absorb and degrade the mind

.
czyli -

Każda praca dla pieniędzy absorbuje i degraduje umysł

.

Wniosek jest jeden: Nigdy nie pracuj dla pieniędzy. Pracuj dla siebie. Pracuj dla innych (np. klientów, użytkowników). Ale nigdy nie dla pieniędzy.

Takie założenia obrałem przy tworzeniu systemu iLink.pl. Najpierw miałem go robić dla siebie. Później doszedłem do wniosku, że system może przydać się innym ludziom i więcej korzyści przyniesie jego udostępnienie światu. Jeżeli kiedyś będą z niego pieniądze - będzie to jakby “efekt uboczny” tych wszystkich działań.

Szkoda że tak mało startupowców to rozumie i tworzy coś wyłącznie dla kasy. A że kasy na zrobienie i rozwój nie mają - szukają inwestorów. Wtedy nagle inwestor sprowadza ich na ziemię, bo okazuje się, że to co tworzą nie wnosi żadnej wartości dla potencjalnych użytkowników. A jeżeli nie ma wartości, nie będzie również zysku. I nic takim osobom nie pozostaje, jak tylko ogłaszać wszem i wobec, że “w internecie nie można zarobić”, “w internecie pieniądze robią tylko wielkie firmy”, “mały nie ma szans” itd…

Podsumowując - własny biznes wymaga ogromnej ilości samozaparcia i determinacji. Trzeba umieć motywować się gdy jest źle, gdy jest dobrze, gdy nie ma efektów i gdy efekty przekraczają nasze oczekiwania. Trzeba brnąć małymi krokami do przodu, umieć podejmować decycje, nie dać się “pokusie zaniechania” i myśleniu o pieniądzach… To tylko niektóre cechy, które musisz opanować żeby prowadzić dochodowy ebiznes. Więcej, wraz z przykładami osób które odniosły sukces, znajdziesz w tym ebooku.

PS. To chyba już ostatni wpis na tym blogu, w którym wspominam o platformie iLink.pl. Dziś zakładam specjalnego bloga o rozwoju platformy, z którego na bierząco zainteresowane osoby będą się dowiadywać o postępie prac. Zapraszam: blog.iLink.pl.

PPS. Jeżeli uważasz że iLink.pl stanowi wartość dla swoich użytkowników - zagłosuj na niego w rankingu Startups.pl:

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, proszę go
lub poleć przez inne serwisy społecznościowe: dodajdo    
Łukasz Jarzembowski Łukasz Jarzembowski, autor bloga - od 2006 roku łudzi się, że będzie bogaty... ;-) ale nadal ciężko nad tym pracuje. Programuje, bloguje, i pozycjonuje, tworząc i promując swoje e-biznes­y. kontakt
 

Wpisy podobne do "Jak to jest pracować dla siebie?"

    No related posts

Jeden komentarz do “Jak to jest pracować dla siebie?”

  1. Talar napisał:

    Aby się motywować do pracy najlepiej pomyśleć sobie, że jeśli ja tego nie zrobię to nikt tego nie zrobi. Jeśli zdasz sobie sprawę, że jesteś tylko i wyłącznie zdany na siebie, to nie ma już czegoś takiego, że nie chce mi się. Po za tym dla mnie perspektywa pracy na etacie do końca życia jest wystarczająco motywująca do tego, aby mieć prawie zawsze pełną motywację.

    Wiem, że cokolwiek zrobię w swoim biznesie, jest bardziej wartościowe niż wykonana praca za pieniądze na etacie. W pierwszym przypadku buduje coś wielkiego co ma mi w przyszłości dać wolność finansową, w drugim przypadku robię coś co po za wypłatą i służbą innym nie da mi niczego.

Skomentuj